martes, 12 de marzo de 2019

XIX ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI UNESCOW 2000 r. Polski Komitet ds. UNESCO zwrócił się do redakcji pisma „Poezja dzisiaj” w Warszawie z propozycją zorganizowania Światowego Dnia Poezji. Odtąd narodził się i rozpoczął dodatkowo nowy nurt popularyzacji polskiej poezji i literatury w coraz szerszym zakresie geograficznym naszego globu. Wieloletnia działalność doświadczonego, utalentowanego organizatora Aleksandra Nawrockiego, zaowocowała wspaniałymi osiągnięciami – dała rozgłos polskiej literaturze, zaowocowała cennymi antologiami, dobrą renomę zdobyli literaci tworzący współczesną literaturę w Polsce i poza jej granicami, jak też spopularyzowała polską literaturę emigracyjną.
Festiwal Światowy Dzień Poezji trwa 100 dni, zaczyna się inauguracją w Warszawie /Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Dom Literatury, Dom Polonii/ oraz szeregiem imprez w stolicy i w kraju, a kończy się we Wilnie. Jego organizatorem, od samego początku, na wniosek UNESCO, jest Aleksander Nawrocki, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Poezja dzisiaj”.

W tym roku prapremiera odbędzie się 21 marca w Resku / zachodniopomorskie/, a następnie 8 – 12 kwietnia w Warszawie, na Mazowszu i na Kielecczyźnie. Spotkania i koncerty poetycko-muzyczne odbywają się w szkołach, bibliotekach i ośrodkach kultury. Biorą w nich udział dzieci, młodzież szkolna, studenci oraz wielbiciele poezji i czytelnicy w różnym wieku.Odbędzie się także spotkanie z tłumaczami i redaktorami naczelnymi literackich Pism krajowych i zagranicznych oraz promocja książek poetyckich wydanych specjalnie na tę okazję. W tym międzynarodowym święcie poezji wezmą udział wybitni twórcy z kraju i zagranicy, m.in. prof. Dorota Walczak-Delanois z Belgii, kierująca katedrą literatury i języka polskiego na Universite libre de Bruxelles – poetka, tłumaczka literatury polskiej, autorka książek naukowych poświęconych literaturze, Peter Gehrisch – tłumacz Norwida i Herberta, wieloletni redaktor pisma „Ostragehege” z Niemiec, Ludmiła Kebicz, poetka, tłumaczka literatury polskiej, prezes Grodzieńskiego Związku Pisarzy Białorusi, Elena Korniejewa, poetka i organizatorka Światowych Dni Poezji UNESCO w Rosji pod patronatem „Poezji dzisiaj”, Tatiana Żitkowa z Łotwy, poetka i redaktor naczelna pisma „Настоящее время”, Winston Morales Chavarro, wybitny poeta kolumbijski zgłoszony do literackiej Nagrody Nobla, Aleksander Sokołowski, poeta, prezes Republikańskiego Stowarzyszenia Literatów Polskich na Litwie, Gizella Csisztay z Węgier wybitna tłumaczka i autorka książek o Polsce, uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zuzana Kuglerová ze Słowacji, autorka wielu książek.


Gościć będziemy także twórców polskich z Anglii i Irlandii, pracujących w rozgłośniach radiowych.


XIX ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI UNESCO

http://resko24.pl/aktualnosci/2546-xix-swiatowy-dzien-poezji-unesco.html

Jabłonna. Kandydat do literackiego Nobla ma odwiedzić JabłonnęDo zbiorów biblioteki w Jabłonnie trafił przetłumaczony na język polski poemat Słodka Aniquirona. Jego autor, Winston Morales Chavarro wpisał tam specjalną dedykację a w przyszłym roku, na zaproszenie Anny Czachorowskiej ma pojawić się osobiście na spotkaniu z czytelnikami.
Winston Morales Chavarro to kolumbijski poeta, publicysta i prozaik, wykładowca wielu znanych uniwersytetów. W nieoficjalnych rozmowach wymieniany jest też jako kolumbijski kandydat do literackiej nagrody Nobla. Do licznych nagród które już otrzymał dołączyła ostatnio kolejna – Światowa Nagrody dla Poezji (Grand Prix) Curdea de Arges – 2018. – Winston Morales Chavarro, przekazał naszej Bibliotece, przetłumaczony na język polski swój tom Słodka Aniquirona. Zapraszamy do zapoznania się z tym niezwykłym tomem składającym się z 26 wierszy – mówi Anna Czachorowska dyrektor Gminnej Biblioteki publicznej im. ks. Jana Twardowskiego.


To jednak nie koniec niespodzianek. Poeta ma w przyszłym roku odwiedzić Polskę, a jak wynika z jego deklaracji pojawi się również w Jabłonnie. – Tak mi powiedział kiedy rozmawialiśmy podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Rumuni. To wspaniały i bardzo interesujący człowiek. A kiedy czyta się jego poemat Słodka Aniquirona, można odnieść wrażenie, że autor żyje w zupełnie innym świecie – opowiada Anna Czachorowska, która jest pod ogromnym wrażeniem jego osobowości. Do wizyty w Jabłonnie powinno dojść wiosną przyszłego roku.


https://gazetapowiatowa.pl/kultura/jablonna-kandydat-literackiego-nobla-odwiedzic-jablonne/